2016. január 30., szombat

Kérdeztetek, válaszolok :-)


A Magyar Bloggerek és Blogkedvelők Közösségének van egy remek kezdeményezése, minden nap megválasztják a nap bloggerét, akitől azután kérdezni lehet. Tegnap rám került a sor, és mondhatom remek kérdéseket kaptam. Mikor ezt a bevezetőt írom, már a válaszok megvannak, szóval látom, hogy irgalmatlan hosszú lesz, de olyan jókat kérdeztetek, amiket nem lehetett egy mondatban elintézni. Nagyon köszönöm Nektek az érdeklődést, és akkor lássunk is hozzá.

Nagyon tetszik a blogod témája. Hol szeretsz parfümöket vásárolni? Hány illatod van?

Köszönöm, nagyon örülök, hogy tetszik. Parfümöket több helyről vásárolok, általában jól bevált, megbízható netes parfümériából, illetve több illatcsoportnak vagyok a tagja, ott hozzám hasonló "őrültektől". Mintákat pedig sokszor a vásárlásaimhoz kaptam (főként így sikerült igazán különleges, csak külföldön beszerezhető parfümökhöz jutnom), illetve a nálunk fellelhető három niche parfümériában kaptam/vásároltam.
Viszonylag nagy a gyűjteményem, bár mániákus körökben egész normálisnak számítok.
372 üveg (ezek 10+ ml mennyiségek saját üvegükben). A minták és decantok számát nem tudom pontosan, és nem is akarom :-D

Megvan a konkrét pillanat, amikor úgy döntöttél, márpedig te írni akarsz erről?

A konkrét pillanat egy időszakként él bennem, szóval inkább kicsit hosszadalmasabb pillanat volt. Felnőttként kezdtem érdeklődni a parfümök iránt, egyre mélyebbre ástam magam a témába, és szerettem volna egy olyan blogot, ahol minden ott van amire kíváncsi vagyok, és aminek olvasása örömet okoz. Egyszerre szerettem volna a parfümök szubjektív/objektív leírását, közérthető tudományossággal az összetevők részletes ismertetését, parfümházak lehetőleg olvasmányos történetét, az illatok mögötti arcok, személyek felfedezését.
És mivel az igen szűk maroknyi magyar parfümös blogok között nem volt olyan ami maradéktalanul megfelelt volna ezen vágyaimnak, ezért gondoltam egy merészet, és indítottam egyet.

Mi a kedvenc részed a blogolással kapcsolatos "munkád" során? :-)

A tesztelés. A rácsodálkozás pillanata, mikor megérint egy számomra új illat (ami időben akár régi is lehet, sőt inkább az). Mikor elkezdem egy illat keletkezésének körülményeit boncolgatni, és megértem, hogy mi volt az üzenet a parfüm megalkotásával. És a komoly, elmélyült figyelemmel, gondossággal összerakott parfümnek önmagán túl is mindig van mondanivalója, ami sokszor csodásan komplex, vagy épp pont egy pillanatba sűrített villanásnyi hangulat egyszerű szépsége.
Nagyon szeretem a bejegyzések kapcsán kialakult beszélgetéseket az olvasókkal, mert hihetetlenül jó és izgalmas ahogy hirtelen megismerek más élményeket, hangulatokat, történeteket, vagy egyszerűen csak egy másik nézőpontot az adott témával/parfümmel kapcsolatban. 
Szóval írjatok, meséljetek, adjatok visszajelzéseket bármiről ami olvasás közben eszetekbe jutott, ami megfogott benneteket, még akkor is ha nem ismeritek a kivesézett illatot! :-) Szerintem minden blogger nevében elmondhatom, hogy az építő jellegén túl, csodás érzés mikor hozzászólás érkezik akár ide, akár a blog facebook oldalára, és elindul egy kellemes beszélgetés.

Honnan jött a vintage illatok iránti szerelem? Véleményed szerint melyek ma a továbbra is egyedi, minőségi illatokat kihozó parfümházak, orrok? Van kedvenc Orrod? Ki Ő és miért? Most hirtelen ennyi.

Minél több illatot ismertem meg, annál inkább elkezdtem értékelni a régi (vintage) parfümök összetett, átgondolt, művészi szépségét. Úgy gondolom akkor még a szíve-lelke benne volt a megrendelőnek, a parfümőrnek az alkotásokban (ma sajnos zömmel a profit az úr). Vonzott a történetük, a míves üvegek, amikre vagyonokat tudnék költeni, ha nem lenne a józan ész, így csak régi reklámokat, antik üvegek képét gyűjtöm a Pinteresten, néha gyönyörködöm a virtuális gyűjteményemben, és ha valami nagyon megtetszik, akkor azt megosztom Veletek a facebook oldalon.
A második kérdéseddel megfogtál, sajnos elég súlyos probléma az uniformizálás a parfümiparban, ami nyilván az aktuálisan legtöbb profitot hozó trend követése, régebbi sikerek flanker újratöltése. Fogós kérdés! Mainstream kategóriában a Hermés házat mondanám, ahol még mindig művészi szinten űzik a szakmát, illetve Thierry Muglert, aki nagyon egyedi, sokszor meghökkentő, ezer közül felismerhető illatokat tett le az asztalra (bár ő is kezd nagyon elkutyulódni a flankerekkel, remélem még idejében észbe kap és befejezi a hülyeséget). És kedvelem a Bvlgari újító törekvéseit, bár nem mindig tetszik a végeredmény. 
Niche vonalon pedig sokat tudnék mondani, Olfactive Studio (változatos, remek ötletek, újítások, jól átgondolt tematikával), Serge Lutens (rá néha haragszom, mert túl sok illatot készítenek, némelyiket kicsit összecsapva, de azért még nem húzták ki a gyufát annyira, hogy kiessenek a kosárból:-) ), Juliette has a Gun, L'Artisan, Diptyque, Nicolai, Frederic Malle, Nasomatto (ez sajnos megszűnik)... gondolkodás nélkül körülbelül ennyi.
A legkedvesebb "Orr" egyértelműen Jean-Claude Ellena. Miért?! Mert a munkásságát tekintve úgy gondolom ő korunk legjobbja :-) akinek szaktudása letisztult egyszerűséggel, kiváló ízléssel, szerénységgel, kedvességgel párosul.

Mivel foglalkozol még az illatokon kívül?

Van egy 12 éves lányom, szóval még egy kicsit gyerekneveléssel. :-) Foglalkozásomra nézve két diplomával rendelkező óvodapedagógus, és pszichopedagógus vagyok, de jelenleg nem ebben dolgozom.
A tág értelemben vett pszichológián belül nagyon érdekel a drámaterápia, nem tettem még le teljesen arról a tervemről, hogy ilyen irányban induljak tovább, amint családi helyzetem engedi.
Egyébként imádok olvasni, zenét hallgatni, sorozatozni, filmezni, jókat főzni-enni, érdekel a gasztronómia, a nemzetközi konyhák, szeretek a városban bámészkodva mászkálni (főként az építészet érdekel), túrázni, utazni (sajnos nem annyit mint szeretnék), fotózni, szeretem az illatgyertyákat, a mókusokat (és úgy általában az állatokat, persze a szőrmók "simis"eket jobban). A lelkemben kutyás vagyok, bár most épp kutyátlan (de előtte 25 év telt el három négylábúval, velem együtt "Hatlábú"-ként... Bächer után szabadon. :-) )
Nagyjából ennyi ami még nagyon én vagyok, és amivel foglalatoskodom.

Véletlenszerűen érnek el a szaglásznivalók, vagy tervszerűen haladsz? Vannak-e olyan illatok, amikkel nagyon vágysz találkozni? Mi a módszered, stratégiád egy-egy illat teszteléséhez?

Ha van olyan, hogy véletlen, akkor véletlenszerűen. Mindig más fog meg. Van amikor egy konkrét illat aminek a mintája itthon épp a kezembe kerül, vagy eszembe jut valamiről (néha random húzok közülük), van amikor a parfümház, vagy épp egy összetevő, ami azután elvezet valahová.
Tervszerűség régen volt, ma már nincs. Amíg volt addig görcsössé tett, úgyhogy elengedtem, arról írok amihez épp kedvem van. Ha nincs kedvem akkor akár hetekig/hónapokig nem írok, a rendszerességhez való ragaszkodást is elengedtem, ez egy öröm-blog. :-)
Több illat is van amivel vágyom találkozni, ezek főként régiségek, például egy őskorból származó Bal a Versailles (Jean Desprez), Teatro Alla Scala (Krizia), Donna Karan 1992-es illata, az újabbak közül Vero Profumo Rubj, Andy Tauer illatai, és körülbelül a végtelenségig tudnám folytatni a sort.
A módszerem annyi, hogy többször kipróbálom a bőrömön, megnézem az összetevőit, fejben boncolgatom, hogy amatőr orral én ebből mit érzek, majd utánanézek a hátterének, keletkezése körülményeinek, és mivel használat közben zajlik a saját életem is, különféle impulzusok, élmények érnek, amelynek a következménye egy hangulat, amit azután próbálok írásban is megörökíteni, átadni.

Képekben is megmutatnád a gyűjteményed? Nagyon kíváncsi vagyok. :-) Havonta mennyit áldozol erre a szenvedélyre?

Képekben sajnos nem tudom megmutatni a gyűjteményem, túl nagy hozzá, és jelenleg kis helyre összezsúfolva elég össze-vissza. Ha elkészül az új lakásom, és ott sikerül kicsit megritkítva őket szépen elrendezni, akkor majd lehet róla szó. :-)
Havonta ma már nem sokat költök rá, van olyan hónap, hogy nem is veszek semmit (utána persze megőrülök, és több mindent). Átlagban 5000 ft-ot mondanék.
(Másik két mániám a rúzs, és körömlakk- mert a színeket is szeretem- átlagban azokra is körülbelül ugyanennyit)

Emlékszel arra, amikor először használtál magadon valamilyen illatot? Hogyan kezdődött a "szerelem"?

Első illatélményem a falusi mosás, az udvaron száradó ruhák öblítővel kevert csöpögő lengése, anyukám vizes kezének finom illata (egy kis faluban, Sülysápon éltem 8 éves koromig, csak utána fővárosiasodtam). Mindig a ruháim szaglásztam, ez volt az első illat magamon.
Anyukám Nina Ricci parfümjét (Eau de Fleurs) rendszeresen csapoltam, ez volt az első parfüm amit használtam.
Utána jött tizenévesen a Limara/Impulse korszak, első deóm a sárga Limara volt, amit Bécsben vettünk (mert itthon még nem volt) mikor nagymamámmal többek között kétkazettás magnóért mentünk ki. Ez volt az első saját illatom (persze anyu Nina Ricci-jét változatlanul lopkodtam).
Az igazi bepörgést pedig egy könyv indította el, amit karácsonyra a húgomtól kaptam (100 legendás parfüm), amiből kiírtam a nagyágyúkat, hogy azután jó hedonista módjára magamra fújjam mind. Lett is egy kiadós migrénem estére, de ez sem tántorított el a továbbiaktól.

Ha a boltban új illatot keresel és sokat megszagolsz, nem zsibbad el tőle az orrod?

De. :-) Nekem is viszonylag hamar elfárad az orrom, sajnos semmi kimagasló képességem nincs ezen a téren. Viszont ma már egyszerre sok illatot ritkán tesztelek, sőt szinte soha. 


2016. január 17., vasárnap

Oud Imperial (Perris Monte Carlo) 2012



illatcsalád: orientális-fás

alkotó: Luca Maffei

A Perris Monte Carlo egy fiatal niche parfümház, monacói székhellyel. 2012-ben alapította Gian Luca Perris, aki elindított egy orientális sorozatot, amivel úgy gondolom mint a parfümvilágban oly sokan mostanában, a gazdag arab világot célozta meg (bizony, cudar időket élünk). Árképzése viszont korrekt, így halandó ember számára sem lesz elérhetetlen. 8 illata jelent meg eddig, a kelet világának főbb jegyei köré komponálva. Oud, ámbra, pacsuli, pézsma, taif rózsa, ylang-ylang, melyek a leírások alapján nem a légies fuvallat kategóriába tartoznak. 
Minden üveg arany színű, finoman cizellált mintával, ami szintén a gazdagságot, jómódot hivatott fitogtatni (még nem döntöttem el tetszik-e, de inkább nem annyira, bár Abu Dhabiban egy-két hétig azért szívesen billegnék vele).
Az Oud Imperial-t, és a Taif de Rose-t az olasz származású Luca Maffei (képen jobbra) készítette, aki főként orientális vonalon mozog, számomra sok ismeretlen parfümmel (viszont dolgozott a francia Jul et Mad párosnak is, a Garuda és a Néa az ő nevéhez fűződik, ezek itthon is tesztelhetők, sajnos szintén nem ismerem még őket).
A honlapot nem igazán érdemes böngészni, mert én a világon semmit nem találtam rajta (bár lehet, hogy épp valami átalakítás folyik arrafelé).
Mindenhol a szokásos niche marketing szöveget olvastam velük kapcsolatban, extra minőségi alapanyagok, kézzel és persze kellő áhítattal, szigorúan harmatos hajnalban szedett taif rózsák, jázminok és egyéb hozzávalók. Még szigorúbb minőségi rosta, feldolgozás stb.
Ezek után meglehetősen kritikus orral fogtam a tesztelésbe, ha már ennyi a fényezés, akkor lássuk mit tud ez a Perris-Maffei kollaboráció.

Gian Luca Perris
A nyitánya nagyon fűszeres, fújás után berobban egy extra erős sáfrány-kömény akkord, ami gyakorlatilag azonnali hoppanálás a mesés Arábiába. A fűszerek mellett felbukkannak a fás jegyek, leginkább a szantál, egy vékonyka frissen hasított cédrus, és a tömjén vaskosan gomolygó akkordja, amelyből már elő-elő tör a később felerősödő, majd az idők végezetéig kitartó oud medicinális jellege.
Van az összetevői közt egy mérsékelten védett kelet-indiai fa, a Dalbergia latifolia (más néven indiai rózsafa, vagy fekete rózsafa), ez egy 40 méterre is megnövő örökzöld faóriás, amelynek a leírások szerint különlegesen selymes, kissé fűszeres illata van (én pedig nem ismerem, szóval elhiszem).
Ezt a rendkívül tetszetős, kicsit gyógyszeres fás harmóniát a fülledten földes pacsuli, és a balzsamos labdanum nagyjából az egekbe emeli. Az egész leszáradásnak a legszebb része szerintem ez a periódus, a szívillat szépséges kiteljesedése (megjegyzem jázmin sehol sincs, pedig egy kicsi jót tett volna neki, határozottan vágytam rá).
Később is marad a kellemes harmónia, csak a vetiver megjelenése, és a fanyar cédrus felerősödése maszkulin irányba tolja. A sáfrány csökkenő erővel gyakorlatilag végig megmarad, a kömény hamar eltűnik, a balzsamos fázist pedig egy száraz, intenzív, szikár és pergamenszerű fás akkord váltja fel, amelyben végig rezonál az oud, és a tömjén enyhe füstössége. (A lecsengése nagyon erotikus, a férfi összevont homlokú, mély szemtől-szembe nézése, amitől imádom kicsi és törékeny nőnek érezni magam.)
Összegezve tényleg minőségi parfüm, biztos kézzel összerakott, kiegyensúlyozott leszáradású, masszív alkotás.
Hatósugara 2-3 órán át igen intenzív, tartóssága kiváló.



Illatjegyei


kép
Martin Wojnowski: Marokkó (2010)


https://www.facebook.com/illatpiramis

2016. január 8., péntek

Zoom (Jade) 1993


Nem gondoltam, hogy írni fogok erről az illatról, mert számomra nagy homály fedi a hátterét, keletkezésének körülményeit, összetevőit, és úgy általánosságban mindent vele kapcsolatban, amit nem szoktam szeretni. Legalább annyit szeretek tudni egy illatról, hogy melyik "kutya kölyke", ez a szinte névtelen ködösség idegesít.
Grease (1978) Sandy

Viszont mikor ma reggel magamra fújtam, akkor olyan elemi erővel tört rám a 90-es évek hangulata, és a tizenéveim minden szépsége, hogy egész délelőtt az akkoriban végtelenítve hallgatott kedvencem, a Grease zenéje ment a fejemben, ahol John Travolta olyan szívet tépően és romantikusan nyüszít az ő Sandy bébije után, hogy attól a mai napig párás lesz a szemem.
Előjött anyukám esténkénti, hajammal való babrálásának emléke, amint melegítős hajcsavarókra tekeri hosszú fürtjeim, hogy másnap diszkrét hullámokkal tudjak a suliba vonulni. Eszembe jutott még igencsak gyér sminkkészletem, amelynek minden darabját imádtam, főként mert mindre sokáig gyűjtöttem a kis zsebpénzemet, hogy utána apám elől gondosan titkolva néha magamra kenjem őket. Megjelent az Impulse Incognito, és a sárga, kék Limara deók képe a szekrényemen. És az az érzés, hogy ezek már mind olyan dolgok voltak, amiktől kezdtem kicsit nagylánynak érezni magam.

Hogy a parfümről is szó essék, ne csak az én nosztalgikus reggelemről, utánanéztem a Jade Parfums cégnek, és az a helyzet, hogy nem sok mindent találtam. Valószínűleg német, mert a kiadott parfümkollekcióban olyan romantikus nevek szerepelnek, mint a Der Mann, Nach Fünf, néhány angol, és francia név mellett, de utóbbiak szerintem csak valamiféle divatos szemfényvesztésnek köszönhetőek.
(Van egy Lambada nevű illatuk is, amit meglátva persze újfent visítva a gyönyörűségtől vetettem rá magam a Youtube csatornára, hogy megkeressem a híres 89-es slágert :-) ITT

Összetevőiről sem találtam semmi konkrétumot, ezért az illatelemzésem abszolút a saját orromnak köszönhető, szubjektív élmény.
Fejillatában nyitányként fanyar bergamott, valami édeskés citrusféle, és a pacsuli hirtelen felbukkantó éles akkordja található.
Körülbelül egy perc múlva megjelenik a lágyan virágos szívillat, amelyben rózsát, jázmint, és a halványan púderes orris illatát érzem.
Az alapillat füstös vaníliát, meleg ámbrát, és puha pézsmát hoz, valamint szerintem a tonkabab kumarinját, és valamilyen barátságosan fás akkordot. 
A leszáradás során bújós, édeskés, kicsit füstös orientális illattá alakul, amely jellegében hasonló, mint a Guerlain Shalimar, Joop Le Bain, Joop Nuit d'Ete, Laura Biagiotti Roma, tehát remekül hozza a 80-as évek végén megjelenő nehézkesen tömör, vaskosan édes, harsogó, orientális illatú divathullámát.
Hatósugara és tartóssága természetesen kiváló, csak semmi szerénység, ez egy sillage monster a javából, és mint minden fenevadnál itt is óvatosságra intem a használót, maximum egy-két fújás megengedett belőle.
Összességében jól összerakott, viszont nem túl eredeti, és az az illat, amitől rendszeres használat mellett hamar besokallnék, de ma délelőtt nagyon jóleső volt ez a kis időutazás.
Aki tud információkat a régi árkategóriájáról, vagy bármi egyebet a parfümházzal, a Zoom-al kapcsolatban, az kérem írjon akár ide, akár a blog facebook oldalára :-)




2016. január 2., szombat

French Lime Blossom (Jo Malone) 1995



illatcsalád: virágos-zöld

alkotó: Jo Malone

A Jo Malone illatokról már rég tervben volt egy bejegyzés, bár nem ezzel szerettem volna kezdeni, hanem az ánizsos vaníliával (Vanilla & Anise), ami régi kedvencem. Bevallom ezt az illatát nem szerettem, úgy gondoltam tisztítószer szaga van, és nem igazán értettem létezésének okát. Viszont változik az ízlésem, és kezdem vonzónak találni a "tiszta" illatokat, amik a "most jöttem a zuhany alól" érzést adják. A French Lime Blossom majdnem ilyen, csak itt a tusolás előtt még a "pincétől a padlásig kitakarítottam a lakást" érzés is megvan. (ami aggasztó, hogy ha ilyen tempóban haladok, eljön még a Clean ideje is :-)).

A céget saját neve alatt egy angol hölgy alapította, aki virágkötőként tevékenykedett, majd egyszer csak álmodott egy nagyot, hogy ő bizony természetes alapanyagokból különféle illatszereket, kozmetikumokat, lakásillatosítókat, hagyományos szappanokat stb. fog gyártani. A gondolathoz készült egy letisztult, igen tetszetős minimál dizájn, és 1994-ben elindult a londoni üzlet.
A fragrantica szerint már előtte is készített cologne töménységű illatokat, listája szerint az 1990-es Nutmeg & Ginger volt az első parfüm.
Az uniszex alkotások általában egy-két jegy köré komponálódnak úgy, hogy jól felismerhetőek legyenek a kiemelni kívánt akkordok. Cologne (áttetsző üveg), illetve Cologne Intense (fekete üveg) töménységben kerülnek forgalomba. Utóbbiakhoz még nem volt szerencsém, de az általam ismert kölnijei is tartósak, intenzívek. Szóló illatai mellett, 2011 óta különféle (limitált) kollekciókkal rukkol elő, amelyek egy-egy téma köré szerveződnek, és általában 3-5 darab parfümöt tartalmaznak.
Pl.:
  • Tea Collection (2011) minden ami tea, Assam, Earl Grey és maté tea kombinálása fűszerekkel, uborkával, mentával, citrusokkal, tejjel stb.
  • London Blooms (2012) Anglia virágai, a muskátli, írisz, fehér orgona, peónia, Lady Moore virág- ami tulajdonképpen egy gerániumfajta (Geranium oxonianum), egy kis rebarbarával, mohával keverve.
  • Sugar & Spice (2013) az aktuális  trend megjelenése, avagy édesszájúaknak a sütis vonal
  • London Rain (2014) az esős London meséje, fekete cédrus-boróka, fehér jázmin-menta, lilaakác-ibolya, vizes jegyek-angyalgyökér kombinálásával
  • Rock the Ages (2015) na ez egy nagyon érdekes és számomra vonzó kollekció, mert a brit történelmet meséli el öt illatban. Tudor Rose & Amber (Tudorok), Lily of the Valley & Ivy (György-korabeli Anglia), Pomegranate Noir (a viktoriánus kor), Geranium & Verbena (Edward kora), Birch & Black Pepper (a modern Anglia)

A French Lime Blossom nyitánya nagy adag fanyar bergamott és keserűnarancs kettőse, amely nagyon realisztikusra sikeredett. Tényleg az az érzés kerít a hatalmába, mintha egy turmixgépben pépesre őrölném a növényeket, nagyjából levelestül-ágastul. Valahogy úgy vagyok most ezzel is (mint az Issey Miyake illattal), hogy amennyire nem szerettem (és nem értettem) ezt a kezdetet, jelenleg annyira tetszik.
A szívillat fűszeres, picit gyógynövényes jellegű édeskés felhangokat hoz a fejillat vadul zöld, nyers, frissítő fanyarságába, amitől melegebbre, lágyabbra árnyalódik az egész, miközben már érezhető az alapillat fás, balzsamos, krémes illatú méhviasz tartalma, amivel otthonos, de egyben furcsa is lesz a kompozíció. 
A virágok közül a hárs, a jázmin és narancsvirág érezhető intenzíven, egy halványan rezgő gyöngyvirágfátyol borításában.
A virágos szívillat lecsengésekor, mikor kezd felerősödni és egyeduralomra törni a méhviasz, akkor rövid időre a levendula lila akkordja bújik elő, ami a petitgrain (Citrus aurantium amara) olajnak köszönhető, ez ugyanis tartalmazza a levendula illóolajának két fő összetevőjét, a linaloolt és linalil-acetátot.

Ami miatt nem tudom eldönteni egyértelműen, hogy szeretem-e, az a méhviasz intenzitása. Nekem ez az illat a bútorápolóval fényesre suvickolt felületeket juttatja eszembe, amelyen langyos fényt árasztó táncot jár a méhviasz gyertya lángja. Erről a tisztaságra, kényelemre, nyugalomra asszociálok, tehát kellemes érzéseket kelt bennem, viszont parfümként nehezen tudok gondolni rá.
Nekem ez az illat egy roppant kellemes lakásillatosító, amit szívesen használnék, mert otthonos, megnyugtató aromájával komoly stresszoldó és relaxációs faktor, de nem magamon, hanem mondjuk a függönyeimre permetezve.
Intenzitása, tartóssága kiváló, mintából kenve is kitartott minimum 6 órán át a karomon. Tesztelésre, meditálásra mindenképp ajánlom, mert összességében érdekes, tisztán, szépen komponált alkotás.




Illatjegyei
  • bergamott, keserűnarancs (petitgrain)
  • tárkony, hársfavirág, jázmin, rózsa, gyöngyvirág
  • méhviasz

https://www.facebook.com/illatpiramis